eng | укр
КАТЕРЖІНА ШЕДА
Катержіна Шеда (1977) – чеська мисткиня, її роботи належать до сфери соціальної архітектури. Вона займається соціально спрямованими експериментами, метою яких є вивести учасників зі звичних стереотипів чи із соціальної ізоляції. Завдяки їх власним (хоч і спровокованим) діям і новому використанню звичних засобів вона намагається викликати тривалі зміни у манері їх поведінки.

Інші проекти Катержіни:

Офіційна сторінка: katerinaseda.cz
Авторка низки публічних проектів у Чехії і за кордоном. Вона мала виставки у Музеї сучасного мистецтва в Сан- Франциско (2014), на Венеційському бієнале (2013), у Художньому музеї в Люцерні, Швейцарія (2012), в галереї «Tate Modern» у Лондоні (2011), у музеї «Mori» в Токіо (2010), в Новому музеї в Нью-Йорку (2009), в галереї «Manifest 7» в Больцано, Італія (2008), на п’ятому Берлінському бієнале (2008), в галереї «Rennaisance Society» у Чікаго (2008) та на виставці «Document 12» в Касселі, Німеччина (2007).
Вона видала низку книг і публікацій, в яких детально описує окремі проекти. Її роботи отримали багато нагород (Премія Їндржіха Халупецького, Essl Award, Найкрасивіша книга 2012 року, Contemporary Art Society Award, Fluxus Award тощо).
Серед її проектів - «Виставка за вікнами» (2001), в якій взяли участь понад 150 мешканців району Лішень у Брно. Людям треба було виставити у вікнах своїх будинків речі, якими вони хочуть похизуватися перед сусідами. На якийсь час Лішень перетворилася на живу галерею, і кожен із авторів міг із гордістю подискутувати з сусідами про свою виставку.
У 2003 році вона організувала спільну гру «Там нічого немає», в якій взяли участь усі мешканці (їх було 315) моравського району Понєтовіце. На основі анкети вона з’ясувала, що люди в селі проводять дні у схожий спосіб, але водночас живуть із відчуттям певного скепсису: вони вважають, що все важливе відбувається в містах. Тому вона вирішила показати їх нормальність. Відповідно до анкети вона склала обов’язкову програму на суботу 24.5. 2003 року, і спробувала переконати всіх мешканців району, аби вони діяли відповідно до неї. Тож мешканці одночасно прокидалися, йшли в магазин, підмітали доріжки, обідали традиційними стравами, йшли на пиво, а ввечері всі водночас згасили світло. Завдяки такій простій грі вдалося показати людям, що і в маленькому районі може відбуватися щось велике – достатньо лише робити це разом.
У 2010 році в Угорщині вона організувала сімейні пізнавальні змагання для 600 сімей. Насамперед кожна родина мала відчинити двері свого дому і намалювати дім навпроти. Ці малюнки склалися в книгу, яку потім отримали всі сім’ї. Їх завданням було знайти протягом дня щонайбільше будинків, з яких було зроблено малюнки. Сім’я, яка знайшла найбільше будинків, отримала приз – двотижневу подорож до Флориди. У березні 2016 року в Гельсінкі вона організувала незвичайний фестиваль музикантів у трамваях - TRAM BUSKERS TOUR, тому що там заборонено грати у транспорті. Вона запросила в Гельсінкі 40 музикантів з усього світу, які мали досвід гри у транспорті, і вони протягом 4 днів грали на всіх 10 трамвайних маршрутах.
Офіс Made in Slavutych: проспект Дружби народів, 7 (будинок «Енергія», 2 поверх)